Asset Publisher Asset Publisher

zanocuj w lesie

zanocuj w lesie

Strefa zanocuj w lesie w Leśnictwie Kotowice

Nadleśnictwo Oława wyznaczyło specjalny obszar leśny o powierzchni ponad 1000 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

Wyznaczona przez Nadleśnictwo Oława strefa w Leśnictwie Kotowice, to obszar przeznaczony dla miłośników bushcraftu i surwiwalu, ale też po prostu ludzi którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury.

Lokalizacja widoczna jest również na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy oraz z poziomu aplikacji Mbdl https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US&form=MY01SV&OCID=MY01SV (android) lub https://apps.apple.com/pl/app/mbdl/id1388815663 iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. regulaminem korzystania z obszaru [pobierz]

  2. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą.

  3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem

  4. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu http://czaswlas2.ecms.pl/bezpieczenstwo-w-lesie-i-porady-3    

  5. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu

  6. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!

    1. terminy polowań zbiorowych https://wroclaw.pzlow.pl

  7. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza pobierz oraz przesłanie go na adres  olawa@wroclaw.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Szymon Żak tel.: 71 303 97 23, email: szymon.zak@wroclaw.lasy.gov.pl

 

Materiały do pobrania:

  1. decyzja Nadleśniczego,

  2. regulamin,

  3. mapa,

  4. infografiki CILP

Nadleśnictwo Oława przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.


TURYSTYKA

TURYSTYKA

Na terenie Nadleśnictwa Oława można wypoczywać podziwiając przyrodę, aktywnie uprawiać sporty, zbierać grzyby lub spacerować. Pomogą w tym liczne szlaki piesze, rowerowe, rezerwaty przyrody i inne atrakcje.

Wybierając sie do lasu zaplanuj wizytę tak aby zostawic samochód w miejscu do tego przystosowanym nie narażając sie na mandat za złe parkowanie. Dlatego pozostaw samochód na jednym z 8 miejsc postoju zlokalizowanych:

Leśnictwo Kopalina - oddział 75j przy drodze pomiędzy miejscowościami Bystrzyca - Minkowice Oławskie,

Leśnictwo Jelcz - oddział 39h przy drodze pomiedzy miejscowościami Stary Otok - Jelcz-Laskowice,

Leśnictwo Janików - oddział 116d przy drodze pomiędzy miejscowościami Bystrzyca - Wójcice,

Leśnictwo Oława - oddział 132f w miejscowości Janików przy drodze pomiedzy miejscowościami Bystrzyca - Wójcice,

Leśnictwo Oława - oddział 164g na przedłużeniu ulicy Bażantowej w Oławie,

Leśnictwo Karwiniec - oddział 81a przy drodze pomiedzy miejscowościami Przeczów - Karwiniec,

Leśnictwo Chrząstawa - oddział 334h na przedłużeniu ulicy Wrocławskiej w Chrząstawie Wielkiej,

Leśnictwo Miłocice - oddział 296f przy drodze pomiędzy miejscowościami Minkowice Oławskie - Miłocice Duże,

dodatkowo można wypocząć na 3 miejsca odpoczynku, które sa zlokalizowane:

Leśnictwo Oława - oddział 132c przy dojeździe pożarowym nr 12 w miejscowości Janików,

Leśnictwo Oława - oddział 174i na skrzyżowaniu dojazdów pożarowych nr 17 i 19,  

Leśnictwo Bystrzyca - oddział 211h na dojeździe pożarowym nr 19 obok rezerwatu Grodziska Ryczyńskie.

Wybierając sie do lasu warto zapisać w telefonie najważniejsze numery alarmowe:

  •             997 Policja
  •             998 Straż Pożarna
  •             999 Pogotowie Ratunkowe           
  •             112 Europejski Numer Alarmow

Warto zainstalować na telefonie aplikacje "RATUNEK" oraz mieć w pełni naładowaną baterię. Dodatkowo Nadleśnictwo Oława zachęca osoby odwiedzające Lasy Państwowe do korzystania ze strony Banku Danych o Lasach gdzie można pobrać na telefon aplikacje mapowe lub korzystać z map udostępnionych na ww. stronie. Jeżeli mimo wszystko zgubicie sie w lesie to poniższe informacje pomogą wam wybrnąć z opresji.

Infografika Jak się znaleźć w lesie

 

Sprawdź obowiązujące zakazy wstępu do lasu aby nie arazić się na niebezpieczeństwo.

Nadleśniczy może również wprowadzić tzw. okresowy zakaz wstępu do lasu stanowiącego własność Skarbu Państwa, w sytuacji gdy:

  • wystąpiło zniszczenie albo znaczne uszkodzenie drzewostanów lub runa leśnego np. w wyniku czynników atmosferycznych, biotycznych i abiotycznych,
  • występuje duże zagrożenie pożarowe (wartość % wilgotności ścioły leśnej mierzona przez pięć kolejnych dni o godz. 9:00 wynosi poniżej 10%), informacje o bieżącym stanie zagrożenia pożarowego w lasach znajdują się  w zakładce informacje; zagrożenie pożarowe,
  • wykonywane są zabiegi gospodarcze związane z hodowlą lasu, ochroną lasu lub pozyskaniem i zrywką drewna.
  • oznakowano je zakazem lub ograniczeniem wstępu.

Sprawdź prognozę pogody tak aby uniknąć niebezpiecznych zjawisk pogodowych.

 

Infografika Jeśli złapie cię burza

Zawsze ubieraj się odpowiednio do warunków pogodowych i terenowych.

Infografika wycieczka do lasu

Wybierając sie do lasu warto odpowiednio się przygotować do takiej wycieczki. Aby nic nie zapomnieć warto sprawdzić CHECK listę.

Bedąc w lesie warto pamiętać, że nie jesteśmy w nim sami. Dlatego warto pamiętać Leśny Savoir-Vivre.

Infografika leśny savoir-vivre

 

Poruszając sie po lesie należy pamiętać o zwierzętach w nich żyjących i zagrożeniach jakie mogą nas spotkac z ich strony.

Infografika Kto spotyka w lesie...

Warto pamiętać o najgoźniejszych mieszkańcach terenów zielonych, które występuja w lesie, parkach  i łąkach. Są to kleszcze, małe pajęczaki, które wczepiają się w nasze ciała i spijają krew, pozostawiając na różne choroby. Najgroźniejsze z nich to borelioza i odkleszczowe zapalenie opon mózgowych. Dlatego po każdej wizyce w lesie należy dokładnie obejrzeć swoje ciało czy nie przynieśliśmy nieproszonego gościa.