Lista aktualności Lista aktualności

Tajemnicze postacie w oławskim lesie

Wszystkich, którzy w ostatnich dniach wybrali się na spacer leśną drogą wśród odstępów położonych pomiędzy Oławą i Bystrzycą, mogła zaskoczyć obecność w lesie drewnianych rzeźb. W otoczeniu drzew i krzewów usytuowano tam wyrzeźbione z pni postacie zwierząt i ludzi. Rzeźby przedstawiają zarówno postacie historyczne związane z tym terenem w czasach średniowiecznych takie jak Św. Andrzej Świerad i Książę Brzeski Ludwik XII, jak również postacie Św. Ambrożego - patrona pszczelarzy, których działalność od dawna związana jest z oławskimi lasami oraz Żw. Franciszka, który otacza opieką wszystkie leśne zwierząta. Poza postaciami historycznymi rzeźby przedstawiają również zwierzęta bytujące w lasach Nadleśnictwa Oława.

Rzeźby te są znacznych rozmiarów, przez co na odwiedzających las wywierają ogromne wrażenie. Amatorów wieczornych i nocnych wędrówek po leśnych ścieżkach mogą zatem przyprawić o gęsia skórkę.

Bez obaw! Wszystkie rzeźby stanęły tu wyłącznie aby uatrakcyjnić trasę biegu kresowego. Rzeźby powstały podczas pleneru rzeźbiarskiego, który odbył się w Nadleśnictwie Oława w październiku 2021 roku i był jednym z zadań zrealizowanych w ramach projektu "Na kresach historii". Cały projekt jest efektem współpracy Nadleśnictwa Oława ze Stowarzyszeniem  "Wparcia Pokolenmia". Stowarzyszenie od 2015 roku oranizuje Bieg kresowy po terenach leśnych Nadleśnictwa Oława. Bieg, oprócz imprezy sportowej jest formą zbierania środków pieniężnych niezbędnych do corocznych wjazdów wolontariuszy na Kresy. W ramach akcji  "Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia" wolontariusze wjeżdżają od 2011 roku, aby porzątkować polskie nekropolie.

Projekt "Na kresach historii" powstał nie tylko by ubarwić trasę biegową, ale przede wszystkim, by wracać pamięcią do historii niezwykłego miejsca oraz do historii naszych przodków przybyłych na te tereny z Kresów.

Zapraszamy zatem do spacerów trasą biegu kresowego. Podziwiając piękno otaczającego lasu, mamy okazję porozmyślać o naszej historii oraz przekonać się ja szerokie zastosowanie ma drewno.